Okul

Ülke Yönetiminde Halkın Karar Verici Olması Ne Demek

Ülke yönetiminde halkın karar verici mertebe de olması milli egemenliği gösterir. Yetki devleti kuran, yöneten kişilerde değil, doğrudan millete ait olmasıdır. Ülkenin tek sahibi varsa kayıtsız şartsız millettir. Cumhuriyet egemenliğinde ülke yönetiminin sahibi varsa tek merci millettir.

Halk kendini yönetecek olan kişileri kendi iradeleri ile seçerler. Seçime uygun olan kişiler seçimlere katılır, halk seçime katılan kişiler arasından temsilci seçerler. Her 5 yılda bir tekrarlanan seçimler sayesinde ülke iradesi tamamen halka aittir. Yani bir ülkenin yönetimi hükümette olabilir ancak, hükümet gücünü milletten gelir. Demokratik bir rejime sahip olan ülkelerde, egemenliğin kayıtsız şartsız millette olduğu ifade edilir. Milletin özgür ve bağımsız yaşaması için milli birlik ve bütünlüğü sağlaması gerekir.

Milli egemenlikte kişi ve sınıflar ayrım edilmeksizin herkesin yönetimde söz sahibi olduğu ifade edilir. Söz sahibi olunabilmesi için seçimlere seçmen olarak katılır. İktidara gelecek olan kişinin seçimleri yapılır. Milli egemenlik anlayışı, bir milletin tüm fertlerinin devlet yönetiminde belirleyici unsur olmalarıdır. Devletin tüm fonksiyonlarını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu