Okul

Dünya Güneş Etrafında Dönmese Neler Olurdu

Dünyamız güneş etrafında dönüşü bir çok olayın meydana gelmesini sağlar. Dünya güneş etrafında tam bir dönüşünü 365 gün 6 saatte tamamlar. 4 yılda bir ise zaman farkından şubat ayı 29 gün geçmektedir. Dünyanın dönüşü ile beraber mevsimler oluşur, iklim değişiklikleri yaşanır yerküre üzerinde denge sağlanır.

Dünya, güneş etrafında sürekli olarak eğik bir eksene sahip olarak dönüş yapar. Dünyanın eksene doğru eğik olması güneş ışınlarının yılın belirli zamanlarında dik düşmesine sebep olmaktadır. Güneş ışınlarının dik düşmesi bölgede sıcaklık farkını arttırmaktadır. Güneş ışınlarının düşme açısına bağlı olarak iklimler oluşur. Dünya üzerinde dört mevsim vardır bunlar; ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış’tır. Kuzey yarım kürede kış mevsimi yaşanırken, güney yarım kürede yaz mevsimi yaşanır. Mevsimler güneş ışınlarının düşüş açısına göre değişiklik göstermektedir.

Dünyanın güneş etrafında dönüşü dursaydı eğer dünya da dururdu. Mevsimler değişmez, iklimler sabit kalır, yaşam alanları yok olur. Soğuk olan yerler devamlı soğuk kalır, sıcak olan yerler ise sıcak olarak kalmaya devam ederdi. Büyük göçler görülerek insanlar sıcak yerlere göç ederlerdi. Yaşam alanlarından dolayı dünya üzerinde karmaşalar oluşurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu