Okul

Yerçekiminin Yararları ve Zararları Nelerdir

Yerçekiminin olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Bugün dünyamızda belli bir yerçekiminin etkisinde yaşam sürdürmemize rağmen bu etkilerin zararlarını da görmezlikten gelemeyiz. Yerçekimi dünyamızın içindeki çekirdeğin çekim gücüne bağlı olarak görülür. Fizik kuralları evrenin her yerinde geçerlidir. Bazı olaylar farklılık gösterirken evrenin her yerinde farklı şekilde işleyiş gösterir. Kütlenin çekim kuvvetinin etkisi sonucunda kendisini gösterir.

Dünyamızdaki çekim kuvveti kütlesine bağlı olarak gerçekleşmektedir. Kütle ve ağırlık farkı yerçekimini etkiler. Dünyamız kutuplardan basık olmasından dolayı yerçekimi o bölgelerde daha çok hissedilir.

Yerçekimi olmasaydı dünyamızın üzerinde hiçbir şey sabit olmazdı. Yerçekimi sayesinde şehirler, akarsular, denizler, göller, barajların yapımına olanak sağlanıyor. Aynı zamanda barajlardan yararlanarak enerji üretip günlük enerji ihtiyacımızı karşılıyoruz. Ulaşım araçları dahi yerçekimine ihtiyaç duymaktadır. Araçlar hareket edebilmesi için yerle temas etmesi gerekiyor. Bunların gerçekleşmesi için oldukça gereklidir. Bir yere sabit şekilde oturmak, insan vücudunun doğaya uyum sağlaması içinde beli bir düzeyde gereklilik görülür.

Hayatımızda her şeyde olduğu gibi yerçekiminin zararları da bulunmaktadır. İnsanın yaşlanmasını hızlandırır, insanlar üzerinde çeşitli etkiler bırakır. Vücudun sarkmasına sebep olur. Daima yerin altından çekim kuvvetinin etkisinde kalmaktayız. Hareket etmekte zorlanırız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu