Okul

Dünya, Güneş ve Ay Hakkında Bilgi

Güneş sistemimizde yer alan üç önemli gezegen Güneş, Dünya ve Ay olmaktadır. Birbirlerine bağlı şekilde belli bir düzeni sağlayarak yörüngelerinde dönerler. Hepsi birbirlerine bağlı şekilde faaliyetlerine devam etmektedir.

Dünya: Yaşadığımız yeryüzünü oluşturan gezegendir. Güneş sisteminde yer bulur, uzaklık bakımından üçüncü sırada yer almaktadır. Üzerinde yaşam olan tek gezegendir. Güneşin etrafını 365 gün 6 saatte tamamlamaktadır. Tek doğal uydusu Ay’dır.

Güneş: Güneş sisteminin merkezi olan sıcaklığı binlerce dereceye ulaşan yıldızdır. Büyüklüğü dünyamızdan çok daha fazla büyüktür. Çekim etkisi ile çevresinde bir güneş sistemi oluşturmuştur. Güneşin çekim kuvveti yüksek olduğu gibi çevresindekilere zarar vermektedir. Dünyanın iklimi ve hava durumunu doğrudan etkilemektedir.

Ay: Dünyanın tek uydusu olup güneş sisteminde bulunan uydulardan birisidir. Dünyanın etrafında dönüşünü 354 günde tamamlar. Dünyanın dörtte biri çapına sahiptir. Yerçekimi dünyaya göre çok daha fazla düşüktür. Dünyamızda doğa düzeninin meydana gelmesinde önemli görevler üstlenmektedir.

Dünya güneşin etrafına döner, ay’da dünyanın etrafında dönüşünü yapar. Sıralı bir şekilde geldiği zaman ay ve güneş tutulması denilen olaylar gerçekleşir.

40 Yorumlar

  1. Odevime Çok yardımcı oldu bizim fen hocamız biraz fazla sınırlı fende yarindi Çok ama çok teşekkür ederim 👍👍

  2. Sizi çooooooooooook sevmiyorum 👽👸🎳🎳🎪🎧🎳🎪🎧🎨🎰🎴🎪🎧🎪🎧🎨🎴🎧🎨🎫🎰🎴

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu