Okul

Sonar Nedir, Nasıl Çalışır?

Sonar (Sound Navigation and Ranging), ses dalgaların yayılması sonucunda cisimlerin boyutu, uzaklığı ve cinsini anlamaya yarayan alet olmaktadır. Sonar cihazları sayesinde gönderilen dalgalar cisme çarparak geri dönerek anlaşılmasını sağlar. İnsanların görmedikleri toprak altında dahi araştırma yapılırken sonar cihazları ihtiyaç duyulur. Su altında ve üstünde haberleşme alanında sonar kullanılır.

Sonarı kullanan canlılardan birisi yunuslardır. Sonar sayesinde yaydıkları dalgalar sayesinde uzak mesafede herhangi balık veya canlı olup olmadığını bu sayede anlarlar.

Yarasalar kör olduklarından dolayı gidecekleri yerlerin tespiti için sonarı kullanır. Çevreye yaydıkları sinyal geri dönerek onların cisimleri tanımasına yardımcı olur. Bir karıncanın hareketini dahi bu sayede anlayabilirler.

Deniz altılar çevresinde tümsek, dağlar gibi herhangi bir tehlike olup olmadığını anlamak adına kullanırlar. Gönderdikleri sinyaller kendilerine geri gelerek deniz altında çevrelerini görmüş olurlar. Genelde kullandıkları cihaz bir ekran şeklinde olarak gösterim yapar.

Balık yakalamak için açılan gemilerde sonar cihazları bulunmaktadır. Bu sayede balık sürülerini takip edebilir ve onları yakalamalarını sağlar. Her alanda kullanılan teknolojik ürün ses dalgalarının yayılması çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu