Okul

Dünya Su Günü İle İlgili Kompozisyon

Sosyal bakımdan yaşantımıza devam edebilmemiz ve sürdürebilmemiz için suya ihtiyacımız vardır. Temiz su kaynakları sayesinde içe suyu ihtiyacımızı karşılarız. Suya sadece içmek için değil aynı zamanda temizlenmek, tarım, üretim gibi bir çok alanda gereksinim vardır. Kurak topraklarda sulama sistemleri sayesinde etkini yüksek miktarda devam ettirir.

Dünyanın nüfusu hızlı şekilde artması sonucunda bazı bölgelerde içme suyu sıkıntısı dahi görülmektedir. İnsanlar temizlenmek için su olarak hayvanların, canlılardan çıkan suları kullanıyorlar. Temiz su kaynağı hiç olmadığı gibi küresel ısınma ile beraberinde çok daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Gelecek 50 yıl içinde su ihtiyacımız daha fazla artarak bir litre su, bir litre benzinden çok daha değerli hale gelecektir. Ülkeler temiz su kaynağı için savaşacakları görülecektir. Toprak verim vermediğinden dolayı açlıkla birlikte salgın hastalıklardan dolayı çıkan iç isyanlar milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine sebeptir.

Dünya üzerinde bugün 854 milyon kişi yetersiz beslenmeden dolayı sorunlar yaşamaktadır. Nüfusun artması ihtiyaçlarında artacağını gösteriyor. Çevre kirliliği ile birlikte temiz kaynakların kirlenmesi gecikmiyor. Gıda üretimi için suya gereksinim olduğundan dolayı bunlar artık yeteri kadar karşılanmadığı biliniyor. Sahip olduğumuz su kaynakları korumalı, onları tasarruflu şekilde kullanarak idareli olmalıyız.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu