Dini BilgilerOkul

Temizlik Ve İman Arasındaki İlişki Nedir

Temizlik ve imam birbirlerini tamamlar. İmamı olan birisinin kendi kişisel temizliğine dikkat etmesi gerektiği her hususta dile getiriliyor. Peygamber Efendimizin bir sözü vardır bilmem bilir misiniz “temizlik imanın yarısıdır” temizliğimize her zaman özen göstermeliyiz. İbadet eden biz Türkler için temizlik canımızdan öte olmalıdır. Çünkü kalp temizliği ile birlikte beden temizliği de gerektirir. Allah’ın huzuruna çıktığınızdan dolayı elbiseleriniz, eliniz, ayağınız, yüzünüz temiz olması gerekmektedir.

Dinimizde ibadetin şartlarından birisi de temizlik ibadetten gelir. Her Müslüman kişini namaz, oruç, haç ve zekat gibi ibadetlerini yerine getirirken temiz olmaları gerekmektedir. Namaz kılarken dahi temizliğimiz oldukça önemlidir. Vücudumuzun temiz olması aynı zamanda bize sağlık getirir.

Elbiselerimizin ve kendimizin temiz olması camiye gittiğimizde ibadet ederken diğer insanları da rahatsız etmez. Güller sultanı olan Hz. Muhammed her zaman temizliğine dikkat ederdi. Dini sevdirmek ve güzelleştirmek için daima temiz olmalıyız. Kötü koktuğumuz zaman camiye gidersek diğerlerini rahatsız edip onları imamdan soğutabiliriz. Bunların olmasını hiçbir kimse istemediğinden dolayı sabretmeliyiz. Her müslüman kendi temizliğini bilmeli buna hassas şekilde hareket etmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu