Okul

Dünya Üzerinde Kaç Okyanus Vardır ve Adları Nelerdir

Yeryüzünün 3/4’ü sularla kaplıdır. Geri kalan 1/4’ü ise karalarla kaplı olmaktadır. Dünya kıtalara ve okyanuslara ayrılmıştır. Toplamda 7 kıta bulunur, kıtalar arasındaki su alanlarına da okyanus adı verilmektedir. Dünyamız oldukça büyük olmasından dolayı kıtalarla ayırma düşüncesi ortaya çıkmıştır.

Dünya üzerinde okyanuslar, denizler, göller, akarsular, yeraltı suları ve yerüstü doğal kaynakları bulunur. Okyanuslar daha geniş alanlara sahip derin su kütleleri halindedir.

Dünya üzerindeki okyanuslar:

Büyük Okyanus: Amerika, Asya ve Okyanusya kıtaları arasında yer alan dünyanın en büyük okyanusudur. Pasifik ismini İspanya krallığı adına dünya gezgini olan Portekizli denizciden almıştır. 179.7 km2 yüzölçümüne sahip okyanuslardır.

Atlas Okyanusu: En büyük ikinci okyanustur. Avrupa, Afrika ve Amerika kıtasının ayrılması sonucunda ortaya çıkmıştır. Yeryüzünün beşte birini kaplamaktadır. Derinlikleri bölgelere göre 3314 metreye kadar ulaşmaktadır.

Hint Okyanusu: Kuzeyinde Asya, Batısında Afrika ve Arabistan Yarımadası, Doğusunda Malezya Yarımadası bulunan dünyanın en büyük okyanusudur. Dünya üzerindeki su miktarının %20’lik kısmını kapsamaktadır. Bu alanda yaklaşık olarak 73.566.000 km² yer kaplar. Hacminin yaklaşık olarak 292.131.000 km³ olduğu tahmin edilmektedir.

Güney Okyanus: Antarktika kıtasını çevreleyen su kütlesidir. Dördüncü en büyük okyanustur.

Arktik Okyanus: Kuzey Kutbunu kapsayan okyanustur. Buzlarla kaplı olan kuzey kutbunda yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu