Okul

Dünyada Pek Çok Sayıda Farklı Ülke Olmasıyla İlgili Mektup

Sevgili arkadaşım,

Öyle bir yerde yaşıyoruz ki dünya üzerinde 195 ülke olmasına rağmen bu dünya hepimize yetecek kadar büyük. Kavga, gürültü, kargaşaya ne gerek var. Dostça arkadaşla birlik içerisinde yaşayacağımız kadar büyük dünya. Her millet kendi ülkesini kurmuş egemenliklerini sağlamışlar. Nedir insanların birbirleri ile alıp veremedikleri. Zenginlikleri gözlerini kör mü etmiş ne olmuş bunlara. Farklı coğrafyalarda insanlar birbirlerinin kültürlerini yaşam biçimlerini tanırlar. Söyle o halde kültürel zenginlikleri bir araya getirmek varken savaşlara ne gerek var. Komşu olan ülkelerin yaşadığı sorunlar. Herkesi bir petrol, altın aşkı almış götürüyor. İnsanlık nerede kaldı, kim kaybetti. İnsanların değerlerini korumak varken yok etmek niyedir. Herkese yetecek kadar büyük değil mi bu topraklar.

Sen pilotluk yapıyordun çeşitli milletlere gittin gördün tanıdın. İnsanları ile muhatap olmadın mı? Sen bilirsin ne ister bu insanlar aslında. Savaş mı istiyorlar yoksa huzur içinde yaşamak mı? masum insanların hayatları ne den bu kadar ucuz. Zenginlik uğruna yok edilen insanlar için ne demeli. Kültürel farklılıkların yarattığı bu ülkeler bugün 195 parçaya ayrılmıştır. Kıtalar üzerinde dağılan sayısız ülkeler yer almakta.

Senin bu konuda düşüncelerini, gördüklerini ve yaşadıklarını çok merak ediyorum. Sabırsızlıkla senden cevap bekliyorum sevgilim dostun Büşra.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu