Okul

Dünyanın Diğer Gezegenlerden Farkı Nedir

Dünyamız güneş sisteminde yer alan gezegenlere göre farklılık taşımaktadır. Sahip olduğu yörünge sayesinde sürekli olarak belli bir döngü içerisinde devamlılığını sağlar. Güneş etrafına dönerken aynı zamanda kendi etrafında döner. Dünyamızın uydusu Ay’dır.

Gezegenler belli bir yörünge ve özelliklere sahiptir. Dünyamız canlıların yaşamını sürdürebileceği atmosfere sahiptir. Bu sayede canlı yaşamı oluşmuş zaman içerisinde evrimleşerek doğa ile bütünleşmiştir. Isı, ışık, su, toprak canlılar için gerekli ihtiyaçları karşılar olmuştur.

Dünyamız diğerleri gibi bir gezegen ancak atmosferin katmanlarından canlıların yaşadığı yerkabuğuna kadar harika tasarlanmıştır. Dünya üzerinde canlı hayatı tespit edilen tek gezegen bizimkidir. Canlılar için atmosfer, yeryüzü katmanları, oksijen, doğal dengenin olması gerekmektedir. Bunlar karşılandığı takdirde doğadaki tüm canlılar yaşamlarını böylelikle kolaylıkla sağlar olmuşlardır.

Diğer gezegenlerde atmosfer olmayabilir, oksijensiz, yerkabuğunun elverişsiz olması, çeşitli gaz kütleleri, sıcaklık ve basınç dengelerinin farklılıkları bakımından canlı yaşamına rastlanmamıştır. Canlıların yaşaması için en uygun olan gezegenlerden birisi bizim gezegenimizdir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu