Okul

Toplu Taşıma Araçlarına Binerken ve İnerken Hangi Yönü Kullanmalıyız

Ulaşım amaçlı olarak özel ve ulaşım kurumlarımıza bağlı taşıma araçlarını kullanmaktayız. Toplumun her kesiminde olduğu gibi ulaşım araçlarından yararlanırken belirlenen kurallara uyum göstermeliyiz. Hızlı, ucuz ve rahat kullanım için herkesin tüm hassasiyetiyle bu kuralları benimsemesi gerekmektedir.

Ulaşım araçlarını kullanacaksak eğer bilinçlenmemiz gerekmektedir. En başta otobüslere binerken ön taraftan binmeli, inerken ise arka taraftan inmeliyiz. Çünkü ön taraftan ücretimizi vermemizin yanı sıra arka taraftan yolcuların inmesi sıkışıklığa neden olmaz.

Ön taraftan binmek ve inmek sıkışıklığa ve zaman kaybına sebep olacaktır. Araçlarda inerken sağ yönü takip etmeli, sağ taraftan inmeliyiz. Otobüslerin ön kapısından binilmeli ve inerken de arkaya doğru gitmeliyiz. Aynı yerden binilip inilmesi toplu taşıma araçlarının kurallarına aykırıdır. Çünkü yolcularda aynı taraftan bindiğinden kimin binip indiği de bilinmez hepten karmaya sebep olur. Ulaşım araçlarını kullanırken dikkatli olunması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu