Okul

Dünyanın Yuvarlak Olduğunun İspatı

Eksiden insanlar dünyanın düz olduğu düşüncesine kapılmıştı. Bilim ve teknolojik imkanların yetersiz olmasından dolayı gördükleri kadar yorumlamaktaydı. Yüksek bir noktadan gözlemlemeleri sonucunda her şey düz gözüküyordu. Düz görünen bir şey olduğunda dünyanın da düz olacağını düşündüler. İnsanlar için büyük bir yanılgı keşiflerin yapılmasıyla ortaya çıkmıştır. Dünyamızın düz değil yuvarlak olduğunu gösteren bir çok kanıt bulunmaktadır.

Uçakla yolculuk yaptığımız takdirde uzun mesafeler sonucunda başladığımız noktaya geri döneriz. Deniz yolculukları da aynı şekilde başladığımız noktaya geri dönmemize sebep olur.

Uzay araştırmalarının başlaması ile dünyamızın uzaydan nasıl göründüğü konusunda bilgi sahibi olduk. Uzay mekiğinden dünyamızı gözlemlediğimizde yuvarlak olduğu gözle görülür olmuştur.

Sahilden bir yelkenli ile uzaklaşırken önce gövdesi sonra yelkeni ufka kaybolduğunu görürüz.

Sahilde ufka baktığımız zaman dünyanın azda olsa eğri olduğunu fark ederiz.

Bir noktadan harekete başlayıp bir doğru çizecek şekilde devam edersek başladığımız noktaya geri döneriz.

Doğudan batıya, batıdan doğuya doğru yolculuk yaptığımız zaman güneşin doğuşu, yıldızların parıltısının zamanları değişecektir.

Tarihte dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayan ilk kişi Portekizli kaşif Ferdinand Magellan’dır. 1512 yılında başladığı keşifte dünyanın etrafını dolaşmıştır.

dünya

4 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu