Okul

Dünyayı Meydana Getiren Katmanlar ve Özellikleri

Dünyamız katmanlardan meydana gelmiştir bunlar ise yer küre, ateş küre, atmosfer, hidrosfer gibi bir çok ismi içersinde barındıran katmanlardan oluşur. Hepsi değişik özelliklere sahip olarak dünyanın yaşanılır hale gelmesini sağlamaktadır.

Taş Küre
Yer kabuğu olup sert bir tabakaya sahiptir. Yağmur sularının etkisi ile soğumaya başlamıştır üzerine yaşadığımız taş, toprak, kayaçlardır. Kayaçlar ise minerallerin soğuması ile meydana gelmiştir.

Su Küre
Dünyamızın %75’lik kısmı su katmanı tarafından kaplanmaktadır. Denizleri, göller, akarsuların hepsi su küreye dahil olup yer altı suları da bunların içersinde olmaktadır.

Hava Küre
Dünyamızın etrafını saran atmosfer olmaktadır. Oksijenlerin uzayda dağılıp yok olmasını önlediği gibi yapısında oksijen, azot, karbondioksit gibi gazlardan oluşmaktadır. Dünyamızı koruyucu olarak bilinir dışarıdan gelecek meteorlara karşı sürtünme kuvveti ile birlikte atmosferde parçalanarak yok olurlar.

Ateş Küre
Yer kabuğunun altı olup sıcak katmandır burada erişimiz metal, kayaçlar bulunarak gaz ve buhar basıncı ile birlikte volkanik dağlardan dışarıya doğru çıkar.

Ağır Küre
Çekirdek olmaktadır sıcaklığı on binlerce dereceye kadar ulaşabilmektedir demir, nikel gibi maddelerden oluşmuştur. En sıcak yeri olup diğer adı Barisfer’dir.

dünyanın katmanları resimli
dünyanın katmanları resimli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu