Radyo Dalgalarının Bilim ve Teknolojideki Kullanım Alanları

Radyo Dalgalarının Kullanım Alanları, Radyo Dalgaları Bilim ve Teknolojide Nerede Kullanılır

Hayatımızın bir çok alanında radyo dalgalarından faydalanılmaktadır. Örneğin kablosuz olarak işlev görev bir çok araç ve gereçler radyo dalgaları sayesinde kullanılmaktadır. Bilimle teknoloji alanında önem taşımaktadır.

Teknolojide eski televizyonlarda uzaktan kuman olmadığından dolayı elimizle kanalları değiştirirdik ama günümüzde uzaktan kumandalardan gönderilen radyo dalgaları televizyona ulaşarak kanal değiştirmemizi sağlamaktadır. Düşük frekanslı olması sağlığımıza zarar vermemektedir. Kablosuz internet olarak “wireless” tamamen radyo dalgalarından oluşur çevreye yayılan internet bilgisayarlarımız tarafından algılanarak işlev yapılabilir.

Tıp alanında radyo dalgaları kullanılarak insanların içi görülebilir bunlardan birisi röntgen, ultrason aletleri olmaktadır. Bebek anne karnında iken gönderilen dalgalar sayesinde görülebiliyor, iskelet yapısı görmek için röntgen ışınları kullanarak ortaya çıkar. Sağlığımız ile ilgili büyük gelişme getirmiştir el ile muayene de tam bir sonuca ulaşılmaz ama çekilen MR da kesin bir bilgiye ulaşılabilir.

radyo dalgaları
radyo dalgaları

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz