Okul

Dürüst İnsan Olmanın Faydaları

Dürüst olmak insana ve yaşadığı çevresine fayda sağlar. Dürüstlük timsali olan kişiler çevresi tarafından sözüne güvenilir, saygı gösterilir, bir dediği iki edilmez. Özünde sözünde bir olduğu gibi söylediği yerli yerinde ve tutarlıdır. Dürüstlük insanların bakış açısı ve içindeki hoşgörüden gelmektedir. Kişinin düşündüğü neyse onu dile getirmeli, doğrusu neyse onu yapmalıdır.

Dürüstlük geminin okyanusta yol almasına benzer. Doğru yolda giden hedefine ulaşır, yanlış yolda olanın başına gelmeyen kalmaz. İnsanı insan yapan sözüdür. Güvenilir ve anlaşılır dilde olduğu sürece her zaman saygı duyulur. Yalansız bir hayat yaşanması sorunların önüne geçer, kişilerin huzura kavuşmasını sağlar. Kolay kolay sıkıntılarla karşılaşmadıkları gibi olanların da önüne geçerler. Hayatın her alanında dürüstlük kavramı karşımıza çıkabilir.

Ticarette olsun bir kişi dürüstlüğünü gösterirse insanlar kendisinden çok ona güvenmeye başlarlar. Malını teslim ettiklerinde gözü arkada kalmaz, işini ehli şekilde yapacaklarını da bilirler. Sorun olması takdirde sözüne güvenilerek itibar edilir. Güven duygusunu yaratan ise dürüstlüktür. Rahatça güvenebilir, eşyalarını teslim ederek sözüne itibar edebilirsiniz. Güzel davranışlardan olduğu gibi kimsenin hakkına girmezsiniz, emredilen olduğu gibi insanlar dosdoğru olmaları gerekir. Dinimizde de Kur’an-ı Kerim’de yer verilmiştir. Emrolunduğun gibi dosdoğru ol, denerek örnek alınabilir davranıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu