Okul

İsraftan Kaçınmak İçin Neler Yapabiliriz

Para kazanmak kolay olmadığı gibi sahip olduklarımızı tasarruflu şekilde kullanmalıyız. Kendimize en büyük zararımız israf yapılmasıdır. Alın teri dökerek emek vererek elde ettiklerimizi israf etmemiz oldukça üzücü durumdur. Kazanılır ama harcarken israf etmeden harcanmalıdır. İhtiyaca yönelik harcamalar yapıldığı sürece israf kısmen de olsa önlenerek geleceğimize yatırım sağlayabiliriz.

Kazancımız yüksek olsa dahi ihtiyacımız doğrultusunda olmalıdır. Hesap yapmadan kolay şekilden paranın harcanmaması gerekir. Paramızın belli sınırı olduğundan fazla kazandığımız gibi az kazananlarda olur. Fırından alacağımız iki ekmeğin birisini yiyerek diğeri bayatladıktan sonra atılmamalıdır. Alternatif yollar bulunarak emekle, alın teri ile alındığını bir kez daha hatırlamalıyız. İhtiyaçlarımız var, onlara yönelik gelirimizi hesap kitap ederek karşılayabiliriz.

İhtiyaçlarımız maddi ve manevi olabilir. İsraf arttıkça sıkıntıya düşer, çevremiz tarafından sorun yaşanmaya başlarız. İhtiyaçlarımız el altında olmalı, kenarda köşede birikmiş paramız zor günlerimizin yardımcısı olmalıdır. Bizim ihtiyacımız haberleşme alanı başta olmak üzere çeşitli alanlarda ihtiyaç duyulmaktadır.

İsrafın önlenmesi para biriktirmemize, uzun zamandır sahip olduklarımıza sahip olmamızı sağlar. Kenarda köşede değerlerimiz olduğu gibi kendimizi rahat ve mutlu hissederiz. Geleceğimize olan yatırım kara günümüzde yardımcımız olur. Tasarruflu olmamızı sağlayanda en başta israfın önlenmesi olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu