Sağlık

Düşük Sonrası İlk Adet Ne Zaman Görülür

Gebelik dönemlerinde istenmeyen sebeplerden dolayı düşük meydana gelebilir. Annenin yetersiz kalması sonucunda ilk 20 haftasında sonlanmasına düşük denir. Olası düşük durumlarında doktor kontrollerine devam edilmelidir. Anne sağlığını ilgilendiren durumlar ortaya çıkabileceğinden doktor kontrolünde olunmalıdır. Uzmanlar tarafından düşük ihtimali göz önüne alınarak çeşitli önlemler alınması gerekmektedir.

Düşük bir çok sebepten ötürü meydana gelebilir. Anne adayları düşüğün kendilerinden kaynaklandığını düşünse dahi bağışıklık sistemi, rahatsızlık, plesanta sorunlarından da meydana gelebiliyor. Enfeksiyonlar, ilaçların etkisi, hormonal bozukluklar, gebelik döneminde kullanılan zararlı maddeler, obezite ve aşırı kilo bunlara sebeptir.

Düşükten sonra adet ne zaman olur?

Düşük veya kürtaj işleminden sonra 4-5 hafta sonrayı bulabiliyor. Bu süreçte hormonal salınımlarda düzensizlikler görülebilir. İlk kanama düzensiz, geçici ve kısa süreli olabilir. Düşük sonrası adet düzensizliği ve kanama olması durumunda doktora başvurulmalıdır.

Kürtajdan sonra 40 gün sonra adet gözlemlenir. Bunun nedeni hormonal salınımların tekrar eski düzenine geçmesidir. Eski düzene girmesinin ardından normal şekilde devam eder. Olası farklılıklar durumunda uzman doktora başvurulmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu