Okul

Sanayi İnkılabı İle Sömürgecilik Arasındaki İlişki Kısaca

İngiltere de ortaya çıkan Sanayi Devriminin ardından, makineleşme ve sanayileşmeye yönelik adımlar atılmıştır. 18. yüzyılda üretim alanında Avrupalı devletler arasında büyük sıçramalar olmuştur. Bu dönemlerde üretim artış gösterdiği gibi silahlanma yarışına girilmiştir. Avrupa ve diğer kıtalar arasında gelişmeler hızla görülmüştür. Güçlenen bu ülkeler yeraltı ve yerüstü kaynaklarının azalmasıyla yeni sömürge arayışlarına girmişlerdir.

Sanayi inkılabının devamında Avrupalı ülkeler az gelişmiş ve egemenlikleri altına alabileceği sömürge devletleri arayışına oldular. Sömürgecilik faaliyetleri yeni kaynak arayışları sonucunda görülmüştür. Sömürgeninde ortaya çıkması kaynak arayışından oldu. Hammadde ihtiyacı çokluğu, sahip olunan doğal kaynakların yetersizliği ve maliyetin düşürülmesi için bir çok etkene sahiptir. Sömürgecilikte özellikle maliyetlerin düşürülmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır.

Sanayi inkılabı aynı zamanda sömürgeciliğin doğmasına sebep olmuştur. Sömürge devletleri koloniler halinde yeni keşifler yaparak diğer ülkelerin sömürülmesine sebep olmuştur. Avrupa merkezli devletler sömürgecilikte bir çok koloni sayesinde hızla gelişmiştir. Afrika ve Asya başta olmak üzere sömürgecilik etkili bir şekilde kendisini göstermiştir. Daha güçlü devlet politikası haline gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu