Okul

Seyreltik ve Derişik Çözelti Nedir

Seyreltik çözelti: Az miktarda çözünen çözeltilere seyreltik çözelti denir. Çözünü miktarının arttırılmasıdır. Örnek olarak temizlikte kullanılan toz ve sıvı deterjanlar ile yumuşatıcılar, boya malzemeleri, ilaçlar, yoğunlaştırılmış meyve suları seyreltiklerdir. Karışımları fazla olmaz ve az miktarda karıştığını gözlemlenir.

Burada derişik ve seyreltik çözeltilere örnek bulunmaktadır. Derişik ve seyreltik çözeltiye iki küp şeker atılır ancak derişikte az miktarda çözülerek iki şeker durur, seyreltik çözelti de ise çözelti oranının fazla olmasıyla bir küp şeker karışır.

derisik ve seyreltik

Derişik çözelti: Çok miktarda çözünen çözeltilere derişik çözelti denir. Çözeltiye eklenen çözünen madde çözücüden uzaklaşırsa derişik çözelti görülür. Çözeltiden çözücü maddenin uzaklaştırılması için çözücü maddenin buharlaştırılması gerekmektedir. Örnek olarak domates suyu kaynatılarak tuz eklenerek salça yapılmasıdır. Kremler, lens temizleme sıvıları, şekerli çay, bal, reçel marmelat derişik çözeltidir. Karışımları az miktarda olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu