Düşünce ve İfade Özgürlüğü Hakkı Nedir

İnsanların düşünce ve özgürlükleri tartışılmaz, dünya üzerindeki herkesin farklı düşüncelere sahip olabileceği zevk aldığı şeylerin farklılıkları olabileceğini bilmeliyiz. Din konusunda da insanların inanç biçimleri sorgulanamaz, çünkü bir insan inandığı şeye kendi karar verebilir. Ancak tarihte insanların düşünce ve özgürlükleri kısıtlanarak belli gruplar tarafından baskı altında tutuldukları da bir gerçektir. Düşünmek ve düşüncelerini ortaya koyarak kendilerini yansıtmaları maalesef mümkün olmayabiliyordu.

Modern dünyada demokrasi kavramı ülkelerde benimsendiğinde düşünce ve ifade özgürlüğü farklılıkları ortaya çıkmıştı. İnsanlar özgür bir şekilde aklından geçenleri dile getirebildiği gibi yorumlamaları mümkün olmuştur. Başkalarının dayatmaları olmadan kendi iradelerince düşünerek dile getirebildiler. Otorite sahibi insanların engelleri olmadan, kendileri güçsüz olmasına rağmen güçlü kişilerin baskısı olmadığı halde gerçekleştirdiler. Bu insanlar düşüncelerini bastırmadan toplum içinde ifade etmişlerdir.

Düşünmek bizlere bahşedilen akıl sayesindedir. Her insan, kültürel, yaşam biçimi, gerekliliklerden yararlanarak bunlara yön vermiştir. Düşünemeyen insanlar köleden farksız tanımlanmaktadır. Bize öğretilenler doğrultusunda çevremizdekileri sorgulama, yorumlama gibi çeşitli ifadelerde bulunma imkanına sahip olduk. Düşüncelerimiz bizi yansıttığı gibi özgür bir şekilde ifadelerde de bulunduk. İnsanların en temel haklarından birisi düşünce özgürlükleri olmaktadır. Bu sayede kendi düşüncelerini en güzel şekilde yansıtarak tanıtabilmişlerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz