Okul

Çin Uygarlığının Bilimsel ve Teknolojik Gelişmelere Yaptıkları Katkıların Sonuçları Neler Olabilir

Dünya üzerinde uygarlıklar bilimsel alanda çeşitli çalışmalar yapmış dünyaya sunmuşlardır. Bilimsel ve teknolojik alandaki gelişmeler tüm dünyanın yararına olarak tarih sahnesinde önemli yer edinmişlerdir. Çin uygarlığında bilim insanlarının çalışmaları insanlığın gelişmesinde önemli rol üstlenmiştir.

Çinliler, çam ağaçlarını yakarak gaz yağı elde ederek bunu mürekkep olarak kullanmışlar. Zaman içinde teknolojilerini geliştiren Çinliler görünmez mürekkep icat etmişler, sırlarını ve mesajlaşma alanında gizli bilgiler görünmez mürekkeple yazılarak iletilmekteydi. Askeri alanda üstünlük sağlamalarının bir diğer yolu da bu olmuştur.

Kömür ve kükürt kullanılarak tarihin ilk barutunu icat etmişlerdir. Egemenliklerini güçlendirmelerinin yanı sıra barutlu silahlar ve patlayıcılar icat ederek askeri alanda üstünlük sağlamışlardır.

M.S 100 yıllarında Çinliler tarafından manyetik pusula icat edilmiş, 1200’lü yılların başında Araplar tarafından da kullanılmıştır. Çinliler tarafından icat edilen pusula deniz yolcuğunda rehber konumuna geçerek yön bulmalarını kolaylaştırmıştır. Bir yere gidilmek istenildiği zaman bu pusulalardan yararlanılmıştır.

Çinliler icatları sayesinde önemli gelişmeler elde etmiştir. Bu sayede dünya uygarlıklarına katkıda bulunarak gelişmelerini gelecekte icat edilecek bilimsel araçlara yön göstermişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu