Okul

Düşünmeden Öğrenmek Boşa Giden Çabadır Anlamı

Öğrenmek için kitap okur, araştırma yapar yeni bilgiler için çabalarız. Bilgilere ulaşılması için mücadele ederek akıl ve mantıkla kabullenmemiz gerekmektedir. Aklımızdan geçirerek kabul etmediğimiz bilgiler kalıcı olmayarak unutulurlar.

Düşünmeden bir şeyler öğrenmek onların gelip geçici olduğunu gösterir. Öğrenmek için düşünmememiz gerektiğini bilmeliyiz. Yeni bilgilere ulaşınca onları düşünerek aklımıza yerleştirebiliriz. Düşünce gücünü kullanmadan aklımızda kalmayacağı gibi hemen unuturuz. Ezberci tavırlar ile kısa süreliğine aklımızda bulunur, bir konu üzerinde düşündüğümüzde o aklımızın köşesine yerleşip kalır. Düşünceler insanlara öğreterek bilgilerinin gelişmesini sağlayan faktör olur.

Düşünen zihinler öğrenir, hafızasına yerleştirerek daha sonra hatırlamak üzere tutar. Bilgilere yeni anlamlar yükleyerek sözcük haznesini geliştirebilir. Şemalar ve şekilleri düşünmesi onu kolaylıkla öğrenmesini sağlamaktadır. İnsan zihni çağrışımında yapacağı yeni bilgiler tekrar hatırlayarak sorunların çözümlerinde kullanılabilmektedir. Bilgi bize öğreten ve geliştirendir, doğru şekilde öğrendiğimiz sürece faydalanabiliriz. Bir bilgiyi unutmamak istiyorsak eğer hafızamızda yer edinerek kendimizi geliştirmemiz mümkün olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu