Okul

Duygu ve Düşünce Arasındaki Fark Nedir

Duygu; insanın yaşadıklarından dolayı kaderli, öfkeli, coşkulu, heyecanlı hissettiği gibi durumların yansımasıdır. Örneğin heyecanlandığımızda bir duygu örneği yaşarız. Birisini sevdiğimizde içimizde ona olan bağlılığımız duygusal yönde öne çıkar. Duygular değişken olarak çeşitli şekilde hissettiririz. Duygusal anlamda hislerimiz ortaya çıkarak bizi etkiler. Hissettiğimiz duygular bizi doğrudan etkileyerek vücudumuzda çeşitli değişimlere neden olur. Duyguların hareketliliği gözle görülür değişimlere neden olur. Bacaklarda, kollarda, beden kaslarında kasılmalar görülebilir. Öfkelendiğimiz zaman vücudumuz gerilir.

Düşünce; Aklımızı kullanarak çeşitli düşünceler hissedebiliriz. Karşılaştırma yapmak, bir konu üzerinde araştırma yaparak derinlere inmekte bir düşünce tarzıdır. İnsanları hayvanlardan ayıran en önemli özellikleri düşünebiliyor olmalarıdır. Düşünmek aklımızdan geçenlerin yorumlanmasıyla olur. Düşünce tipik durumların göstergesi olmaktadır. Düşünce insanların yapacaklarına karar vermesinde etkili olmaktadır.

Duygu karşılaştığımız olaylar karşısında hissettiklerimizi oluşturur, düşünce bir olay hakkında karar vermemizde yardımcı olur.

Duygular kontrol edilemez, düşünceler kontrol edilir.

Duygular istem dışı gelişir, düşünceler isteğimiz doğrultusunda olur.

Duygular çeşitlidir, düşünceler bir düşüncenin getirisidir.

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu