Okul

Duygularımız ile İlgili Kompozisyon

İnsanlar hisseden ve duyguları olan varlıklardır. Yaratılışlarından itibaren duygularına sahiplerdir. Yaşamları boyunca içinde bulundukları duruma göre korku, heyecan, sevgi, merhamet gibi çeşitli duyguları hissederler. Duygularımız içgüdüsel olarak bize yol gösterir.

İnsanlarda diğer canlılar gibi duyguları olmadan yaşayamazlar. Olaylar karşısında öfkelenir, sempati duyar, kızar, mutlu olur, üzülür. Yaşadıkları karşısında çeşitli tepkiler verir. Duygularımız içimizde hissettiğimiz hislerdir. Olaylar karşısında zamanla yanlış duygulara kapılabiliriz. Sağlam adımlar atabilmek için duygularımızı kontrol edip bilmemiz gerekiyor. Yanlışa düşmemek için attığımız adımlara hür dikkat etmeliyiz. Duygularımız bizi insan yapar. Diğer canlılardan ayıran en güzel özelliğimizdir. Şeytanların dahi duyguları yoktur, hissetmezler.

İnsan dışında diğer canlıların duyguları yoktur. Hislerine güvenerek kendilerine yol çizemezler. İnsanı mutlu eden değerler olur. Zaman zaman duygularımızın sesini dinleyerek o yoldan gitmeliyiz. Hissettiğimiz her şey bize yol gösterir. Yaşanacaklara karşı kendimizi hazırlamamıza yardımcı olur. Sevgi en kutsal duygudur. Kendimizi, çevremizdeki insanları severiz onlara değer veririz. Seven insan birçok duyguya sahip olur. Merhamet eder, yardım etmek ister, dünyamız çok daha güzel bir yer haline gelir. Çevremizdeki insanları severek onlara değer verdiğimizi göstermeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu