Okul

Ecele Çare Olmaz Atasözünün Anlamı

İnsan yapısı bakımından güçlü, kendi iradesine sahip olan canlıdır. Hayatları boyunca bir çok icatta bulunarak yaşamlarına katkı sağlamışlardır. İcat ettikleri her ne kadar gelişmiş olmasına rağmen insan yapısı için yetersiz kalmıştır. Doğum ile başlayan hayatlar ölüm ile son bulmaktadır. Hükmedemediği bir şey varsa o da yaşamları olmuştur. Her insan bir gün ölecek ve ölüme hiç bir şekilde engel olamamaktadırlar. Zengini fakiri, cahili eğitimlisi fark etmek sizi doğadaki tüm canlıların tadacağı sondu. Atalarımız eski zamanlarda buna dair “ecele çare olmaz” atasözünü kullanarak ifade de bulunmuşlardır.

Atasözleri hayatımızda önemli yere sahip olarak ifadelerde bulunmaktadır. Her atasözü ders ve nasihat verici olmaktadır. Bize anlatılmak istenilenler hayatın her alanında karşımıza çıkacak kulağımıza küpe olacak tarzındandır. İnsan ne kadar ölüme karşı mücadele etse dahi çaresinin olmayacağı gerçeğidir.

Hastalıkların bazıları tedavi edilebilir ama ecel geldiği zaman ondan kaçış olmaz. Her canlı bir gün ölümü tadacak ve yaşayacaktır. Atalarımız insanlar için ecele çare olmayacak sözünü kullanarak ölüm geldiğinde kaçınılmaz olduğunu ifade etmişlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu