Okul

Rönesans İnsanının Özellikleri Nelerdir

Tarihte yaşanan olaylar dünya üzerinde etkiler yaratmıştır. Dengeleri değiştiren bu dönemler insanlarla beraber insanlığı değiştirdi. İnsan fikirlerindeki değişiklik akımı başta Avrupa üzerinde etkili olmuş daha sonar tüm dünyada. İnsanların yaşamını da dolaylı yoldan etkilemiştir.

Rönesans döneminde yaşayan insanlar bir takım özellik taşımışlardır. Fikirlerin dünyayı değiştirebileceği, dünya üzerindeki anlayışın değişerek baştan yaratılabileceği, özellikle Avrupa, Roma dönemlerinden itibaren ağır katolik kilisesinin etkisinden kurtularak yaşam sürdürme düşünceleri ortaya çıkmıştır. İnsanlar yaşamlarına dair fikirlerini özgürce beyan etme özgürlüğüne kavuşmuşlardır. Dinden uzaklaşarak insancıl düşüncelere yönelmişlerdir.

Rönesans insanlarının temel özelliği, dinin dogmalarından uzaklaşmaları, düşünmeyi, sorgulamayı ve yaşamayı seven insanlar olmasıdır. Din, insan hayatındaki en büyük etkiyi yaratmaktadır. O dönemlerde yanlış anlaşılan insanlara zarar görmekteydi. Rönesans hareketi ile etkiler ortadan kalkarak bilim, sanata yönelmişlerdir. Bunun en büyük etkisi dini dogmalardan uzaklaşarak insancıl yönde hareket etmeleri olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu