Okul

Edat Nedir Kısaca

Tek başına kullanıldıklarında herhangi bir anlamı olmayan, başka kelimeler ile öbekleştikten sonra yeni anlam kazanan ve kazandıran kelimelere edat denir. Bağlaçlar ile karıştırılan edatları bağlaçlardan ayırmak mümkündür. Bağlaçlar iki cümleyi birbirine bağlamaktadır. Ancak edatlar, cümleleri birbirine bağlamaz sadece aralarında anlam ilişkisi kurar.

En çok kullanılan edatlar şunlardır:

Ancak
Sadece
Yalnız
Sade
İçin
Diye
Bir
Tek
Kadar
Gibi
Denli
İle
Değil

Edatların Özellikleri

Sürekli karıştırılan edatlar için;

Yalnız ve ancak edatının bulunduğu bir cümlede, bu iki kelimenin yerine sadece kelimesi getirildiğinde cümlenin anlamı bozulmaz ise yalnız ve ancak kelimeleri edattır. Bu kelimeler yerine ama fakat gibi kelimeler getirildiğinde anlam bozulmuyorsa, bu kelimeler bağlaçtır. Bir ve tek kelimelerinin bulunduğu cümlede bu kelimeler yerine sadece kullanıldığında anlam bozulmazsa edat, anlam bozulursa zarf olur.

Edatlar kelimeler arasında anlam ilişkisi kurduğundan dolayı yardımcı kelimeler olarak da adlandırılır. Kelimeler arasında kurduğu anlam ilgisinde yen anlamı koruması edatın, zarf ve bağlaçtan en büyük farkıdır. Edatlar cümleden çıkarıldıklarında cümlenin anlamında bir bozulma meydana gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu