Okul

Edimsel Koşullanma Nedir?

Kişinin yaşamında yaşadıklarını deneyimlediği, meydana gelen pozitif ve negatif etkiler sonucunda ortaya çıkar. Öğrenilmişlikler doğrultusunda geçmişte yaşananlar ve deneyimlenmiş olduklarımız ortaya çıkar. İyi ve kötü olarak farklılık gösterebilir. Hayatımızda yaşadıklarımız bir kişinin davranışlarında açtığı değişikliklere “Edimsel Koşullanma” denir. Kişi bulunduğu davranışta olumlu sonuç olması onun tekrar aynı davranışa yönelmesine sebep olur.

Skinner, Edimsel Koşullama’nın babasıdır. Kendi adını verdiği Skinner Kutus ile tanınmaktadır. Manivela olarak adlandırılan kısımlardan oluşmaktadır. Deneyde fare kutuya koyulur ve bir ucuna peynir bırakılır. Fare için bir düğme yerleştirilir. Bu sayede yiyecek ve su ihtiyacını karşıladığını öğrenir. Her seferinde bastığında yiyecek aldığından dolayı fare yemek için düğmeye basılması gerektiğini anlamıştır. Işığın yanı sönmesi sonucunda yiyeceğe ulaşacağını anlamış oldu. Fare bir süre sonra ayırt etmeyi öğrenir. Hareket kabiliyeti gelişerek çeşitli farklılıklar altında gözlemlemeler başlar. bunlar doğrultusunda manivelaya basmadığı durumda yiyecek ve su kalmayacağından dolayı devamı olarak aynı düzende kendisini eğitir.

Edimsel Koşullanmada fare yaptığı her iyi hareket için karşılığını almaktadır. Hafızasına kazınır ve bunları benimsemektedir. Davranış biçimine göre iyi sonuç alması bunu daha sonra tekrarlaması gerektiğini belirtir. Bu sayede Edimsel Koşullanma gerçekleşmiş olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu