Okul

Kağıt Üretimi Nasıl Yapılır

Kağıttan yapılan bir çok ürünü biliyoruz da kağıdın nasıl üretildiği konusunda oldukça bilgisiz kaldık. Kağıdın üretim aşamasından elimize geçene kadar geçirdiği çeşitli evreler olmaktadır. Bildiğimiz bir şey varsa kağıttan tasarruf yaparsak ağaçların kesilmesini önleriz, anladığımız nokta kağıt ağaçtan yapılmış olmasıdır.

Kağıt henüz bulunmadan öncesine baktığımızda insanlar yazmak için parşömen dedikleri hayvan derilerinin üzerine yazıları yazardı. Çok öncesinde ise mağaralarda bulunan kayalar ve gelişmesi sonucunda tabletlerin üzerine çizdikleri bilgiler aktarılmış oldu. Kağıt hayatımızdaki önemli buluşlardan olmasına rağmen bolluğundan ve ucuz olması bizim için anlam ifade etmezler.

Kağıdın Üretimi
Kağıt hamuru pamuk ve keten liflerinden yapılışı pahalı olmasına rağmen bugün odun selülozları kullanılarak elde edilir. Kağıt hamuru elde edilmesi onların düzgün ve kullanılabilir hale getirilmesi için çeşitli işlemlerden geçmesi gerekir.

Kağıt üretiminde Fourdriert adlı makine kullanılır. Tarihte ilk kez iki kırtasiyeci kardeşlerin icat etmesi sonucunda yapılmıştır. Günümüze ulaşana kadar modern haline kavuştu. Seyreltik hamurlarla başlayarak kurutma ucundaki kağıt bobinlerinde bitmektedir. Hamur tel yada plastik ızgaradan oluşan bant üzerine sarılır. Silkelenerek lif ağının dişleri ile ızgaranın deliklerinden akan su ile hamur ağ haline getirilir. Izgarada kalan su vakum kasaları ile emilir. Tel kaplı hafif bir merdane ile hamur tabakasına üstten bastırır. Merdane üstündeki tele verilen biçim sayesinde kağıt filigranı çıkartılır.

Kağıt ızgaradan merdane yardımı ile ayrılır. Bu noktada su, lif ve kimyasal maddeler bakımından zenginlik sağlanır. Keçe üstüne alınan kağıt merdanelere sarılarak sıkılır. Kağıttaki su miktarı düşürüldükten sonra kurutma makinesinden geçerek nem oranı %34’e indirilir. Kağıt bu aşamada perdahlama merdanelerine aktarılarak sarılır. Kağıdın içindeki nemin ayarlanması için büyük bobinlere sarılarak koruma sağlanır. İhtiyaca göre kağıtlar kesilir ve ayıklanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu