Okul

Ege Bölgesinde Oynanan Halk Oyunları

Ege bölgesi kültürlere ev sahipliği yaptığı gibi yöresel halk oyunları ise Türkiye genelinde beğeni ile oynanmakta. Her oyununun bir başka anlamı olması ile birlikte bazen sevgi bazen saygı göstermek için oynanır.

Zeybek oyunu en tanınmış oyunlarından birisidir ezilenin yanında olup adil olanları savunan kişiler olan zeybeklerin oyunu olarak bilinir özellikle Kurtuluş Savaşı zamanlarında çok bilinen bir oyundur.

Kahramanlıklar, haysiyet, şeref, doğruluk üzerine oynana oyun halk tarafından büyük hayranlık izle seyredilir. Türk tarihine büyük etki bırakmıştır oyun içersinde şahin ile kartal hareketleri figür olarak anımsatabilir. Havaya kaldırılan kollar ile keskin bir bakış ayakların yerden çekilişi olur.

Ege bölgesine ait olsa dahi Marmara, Batı Anadolu ve Akdeniz bölgelerinde oynanan oyunlardan birisidir. Kıvrak bir dans olarak eller ve ayakların keskin bir hareket ettirilmesi gereklidir.

Tek kişilik oynanan liderlik ve güçlülük olarak gösterilir. Birkaç kişi ile birlikte oynanması zor olup yalnız oynanıp figürlerin takipsiz yapılması gereklidir.

Atatürk’ün sevdiği bir oyundur Cumhuriyetin ilanından sonra davet sırasında oynayarak tüm izleyicileri kendisine hayran bırakmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu