Okul

Çanakkale Savaşı İle İlgili Yazı

Çanakkale ile askerlerimiz bir destana dahil olmuşlardır. Kahramanlıklarını göstererek tüm dünya ülkelerine örnek bir askerin, anasının kuzusu olarak cephelerde nasıl savaştığı görüldü. İman dolu göğsüne vatanına siper ederek düşman askerlerine karşılık vermiştir. Devletin ve halkın durumu kötü olması açlık, sefalet, soğuk ile savaşmak zorunda da kalmışlardır. Asla yılmayarak bir Türk gibi kahramanlıkla mücadele etmiştir. İnsanların birbirleri ile savaşması kötü bir şey olup ancak namus, vatan, bayrak olunca uğruna canlarını severek verdiler.

Destan olarak tarihe geçti yardımlaşma ve dayanışma tüm yurttan geldi ellerinde ne var ne yok hepsini askerlere veren insanlar çabaladı uğraştı. Gün geldi cephane taşıyarak yardım etmişlerdir. Tarih bebeğinden vazgeçen bir çok fedakarlıkta bulunan analarımız hikayelerini kendi içersinde barındırmaktadır. Türk milleti vatanı için her zaman canını vermekten çekinmemiştir bu uğra ölmek onlar için şeref oldu.

Savaşın bilançosu olarak 250 bin askerimiz şehit oldu. Çocuk yaşlardaydılar sıcacık evlerini bırakıp ülke savunması için savaşa katıldılar. Elleri ilk defa silah tutuyordu ve bugün onlar gururla sevgiyle saygıyla anılmaktadırlar.

Bir Yorum

  1. teşekkür ederim.okuldaki panoya yazdığım yazıyı asacağım tekrar teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu