Okul

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Sözünün Anlamı

Egemenlik, kayıtsız şart milletindir sözü bugün egemenliğimizin sağlandığı TBMM’de kürsünün arkasında büyük harflerle yazılıp Atatürk’ün imzası atılmıştır. Meclisin temel dayanağı olmaktadır. Halkın seçme ve seçilme hakkını kullanarak ulusun yönetiminde söz sahibi olmaktadır.

“Hakimiyet bilâ kayd-u şart Milletindir” Sözünün bugünkü açıklaması “Egemenlik kayıtsız şartsız Milletindir” anlamına gelmektedir.

Ulusun ve egemenliğin tek meşru sahibi halkın olduğunu anlatan sözdür. Egemenlik halka armağan edilmiş ve yönetimdeki tüm yetkiler kendilerine verilmiştir. Bir milletin özgür ve bağımsız olarak devam edebilmesi için egemenliğe ihtiyacı olup söz sahibi halka tanınmıştır.

Toplumda hiçbir kimse, hiçbir zümre, hiçbir sınıf ya da gurup, doğrudan üstün emretme gücüne sahip olamaz. Toplumda üstün emretme gücünün tek kaynağı ve tek sahibi milletin kendisidir.

Milletin özgür iradesi doğrultusunda kendisini yönetecek olanları seçmeleridir. Milli egemenlik bölünemez ve millet iradesini temsilcisi olmaktadır.

Güçlü bir devlet değil, güçlü bir millet olmaktadır. Bugün ülkenin yönetiminde söz sahibi halkın temsilcileri olan makam sahipleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu