Okul

Eğitim Türleri Nelerdir

Eğitim türleri nelerdir? Sorusu hakkında bilgi vermeden önce eğitimin ne olduğunu ve neden gerekli olduğuna değinmekte fayda var. Eğitim; belli bir alanda kişinin yetişmesi ve yetiştirilmesi, gelişim işidir. Eğitimin neden gerekli olduğuna değinecek olursak ise tek bir cümle ile kişilerin toplumda yerlerini almaları, bilgi, beceri ve anlayış elde edilmesi için gerekli olduğunu söyleyebiliriz.

Formal Eğitim

Eğitim türlerini iki farklı başlığa bölerek açıklayabiliriz bunlardan ilki “Formal Eğitim”. Formal eğitimin belli bir planı ve programı vardır. Eğitimin sonunda erişilebilecek yetkinlikler bellidir. Formal eğitim verilecek eğitimin alanına göre bu konuda uzman kişiler tarafından kişilere aktarılır. Formal eğitimde olumsuz davranışlar hedeflenmez. Ayrıca formal eğitimde, eğitimin verileceği yer önceden bellidir. Eğitimde kullanılan gerekli malzemeler profesyoneldir ve eğitim için istihdam edilmiş olur.

İnformal Eğitim

Eğitim türlerinde ki ikinci başlık ise “İnformal Eğitim”. Formal eğitimin aksine İnformal eğitimde belirli bir plan ve belirli bir program yoktur, daha çok kişinin gündelik yaşamından, çevresinden gördüğü öğrenilmiş davranışları içerir. Yani kısaca informal eğitim kişinin doğum anından ölüm anına kadar devam eden sürekli bir öğrenme ve eğitim biçimidir. Eğitim için özellikle ayrılmış belirli bir mekan yoktur, informal eğitim her yerde gerçekleşebilir. Aynı zamanda bu eğitimin belirli bir tekniği yoktur, bu yüzden her zaman olumlu öğretilerle karşılaşılmaz, tasvip edilmeyen davranışlara rastlanabilir. İnformal eğitimden herkes birer öğretici konumundadır bu sebeple doğal ve sosyal ortamda doğrudan gerçekleşen bir eğitim türüdür.

Bu iki eğitim arasında farklı bir örneklendirme yapacak olursak, örneğin eğitim kurumları formal eğitime örnektir lakin ders arası dışında yapılan davranışlar (arkadaşlarla kavga edilmesi, okul eşyalarına zarar verilmesi vb.) informal eğitimin sebep olduğu davranışa örnektir. Bu sebeple bu iki farklı davranış biçiminin hangi eğitim biçimine mensup olduğunu ayırt edebilmek önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu