Okul

Eklem Nedir Kısaca

Eklem iki ayrı kemiğin birlikte uyumlu şekilde hareketinin sağlanması için birleştiği kısma verilen addır. Kemiklerin birbirlerine bağlı olmasını sağladığı gibi esnek bir yapıya sahiptir. Eklemler iki kemiğin birbirlerine sürtünmesi sonucunda oluşur.

Oynar eklemler kol ve bacaklarımızda bulunup hareketliliği fazla eklemlerdir.

Oynamaz eklemler kafatası kemiklerinin arasındaki eklemler olup hareket etmezler. Birbirlerine sıkıca bağlı olup birleşme sağlamaktadır.

Yarı oynar eklem omurgalarda olan eklemlerdir. Yarı oynar şeklinde olup sınırlı hareket ederler.

Hızlı oynar eklem elimizdeki ve ayaklarımızdaki parmaklardır. Hızlı hareket kabiliyetine sahip eklemlerdir.

Oynar eklemler ise bir kemiğin başı diğerinin içindeki çukura girmiş şekilde birbirlerine bağlıdır. Kemiklerinin birbirlerine sürtünerek aşınmalarını önleyen kalıba sahiplerdir. Kıkırdak yapısının kaybolmaması ve yumurta akı gibi bir sıvı halinde eklem keseciklerinde bulunur. Buradaki sıvılar kemiklerin sürtünüp ağrı ve acı vermesini önlemektedir. Hareketliliğin sağlanması için kapsül dahi bulunur bunlar koruma sağlamaktadır.

Oynamaz eklemler ise kafatasımızda bulunup parçalardan oluşan yassı kemiklerin arasında bulunurlar. Sabit şekilde bulunduklarından dolayı hareketlilik kabiliyetleri olmamaktadır. Aralarında onları sabit tutan eklem sıvıları vardır.

eklemler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu