Okul

Ekmeği İle Oynamak Deyiminin Anlamı

Yaşamımızda hal ve hareketlerimiz bizim için önemlidir. Başkasını işine mani olmak onların rızkının önüne geçmek olup ekmeği ile oynandığı söylenir. Atasözleri ve deyimler hayatımıza kalıplaşarak yerleşir. Kararlarımız başkasının hayatını etkilemediği sürece onların rızklarını önlememiş oluruz.

Başımıza gelen olaylardan dolayı üstünlük göstermek için hile veya çeşitli yollarla başkasının işlerine mani olmamalıyız. Birbirlerimizden aldığımız tepkiler sonucunda olumlu veya olumsuz tepkiler alabiliriz. Bazı insanlar kızdığı zaman kavga ederler, ama bilirler ki birbirlerine karşı kötülük ederek ekmekleri ile oynamazlar. Rızklarını Allah verdiklerini bilerek onların ve ailesinden geçeceği ekmekle oynanmayacağını bilirler. Ailesi, çocukları olacağından toplumda hor görülen davranışlardır, kimsenin başkasının ekmeği ile oynama hakkı olmamalıdır.

İnsanlar çalıştığı sürece değişik insanlarla muhatap olmak zorunda kalabilirler. Karşılaşacakları insanların huyunu suyunu bilmediklerinden dolayı çeşitli kötülüklerle karşı karşıya kalabilirler. Kötü insanlar işlerinize çeşitli yollarla müdahale ederek kazanç sağlamanızı önlemeye çalışır. Bu işlerle uğraşan kişiler başkalarının para kazanmasına engel olarak “ekmeği ile oynadı” deyimi ile yaptıkları ifade edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu