Okul

Ekonomik Gelişmişliğin Göstergeleri Nelerdir

Ekonomik gelişmişlik o ülkenin faaliyetleri, çalışma planları, gelirleri doğrultusunda şekillenmeleridir. Ekonomik anlamda gelişmişlik sağlayarak önemli noktalara ulaşılabilir.

Teknoloji: Ülkenin bilim ve teknoloji alanındaki gelişmişliği üretime etki eder. Gelişen bir ülkenin yükselmesi önemli yerlere ulaşmasında oldukça etkilidir. Sanayileşmeyi etkileyerek ülkenin dış ülkelerle ticarete girerek önemli gelir elde etmeleri mümkündür.

Sanayi: Üretimin olması ülkenin kalkınmasında etkin rol üstlenir. İş imkanları yaratıldığı gibi üretilen ürünler dış ülkelere satılarak ekonomik gelişme sağlar. Gelişmişliği sağlayarak ülkenin önemli yerlere ulaşmasına yardımcı olur.

Sağlık: Tıp alanındaki gelişmeler dünyanın dört bir yanından insanların ilgisini çekmektedir. Sağlık turizmini oluşturduğu gibi insanların sağlıklı şekilde yaşamlarını yaşamaktadır. Sağlık alanında yapılan bütün çalışmalar ulusun kalkınmasını etkilemiştir. Gelişmişlik düzeyini göstermiştir.

Refah düzeyi: İnsanların yıllık gelirleri önemli yere sahiptir. Çalıştıkları işten kazandıkları paranın geçimlerine yeterek sosyal olarak yaşamlarına imkan sunuyorsa o ülke gelişmişliğini tamamlamıştır. Kazançlarının değerleri doğrultusunda hareket edebilirler.

Eğitim: Eğitim ve öğretim alanında yapılan yatırımlar, kalite ve hizmet seviyesinin yüksek tutulması o ülkenin ekonomik gelişmişliğini yansıtır. Gelişmiş ülkelerde eğitim düzeyleri yükseklerde tutularak iyi bir eğitim sunulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu