Okul

Ekonomik Gücün Bir Ülkenin Gelişmesindeki Rolü ve Önemi Nedir

Ekonomik güç bir ülkenin gelişmesindeki önemli etkenlerden biridir. İnsanlar yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik para kazanmaları gerekmektedir. İnsanlar üretkenliklerini birleştirerek yurtdışına ürün satışları sayesinde kazanım elde ederler. Maddi olarak iyi duruma ulaşan bireyler ülke ekonomisine katkıda bulunur. Üreten ve satan bir ülkenin ekonomisi ile doğru orantılıdır. Sanayileşmenin artması ülke içindeki en önemli adım olacaktır. Zamanla birlikte insanlar zenginleşerek yeni üretim alanlarına girerek yurtdışına ticaret yapar hale gelmiştir. Milletler örgütlenme şeklinde devletlerini destekler. Devlet sistemlerinin ve yönetiminin desteklenmesi ülke ekonomisinin can damarıdır.

Medeniyetler gelişerek ticarete atılır ve stratejik olarak yaşamlarını kazanca çevirir. Nüfusun fazla olması durumunda fikir üretkenliği artarak tarih boyunca desteklenir. Bununla beraber iktisadi güç, siyasi ve idari gücü tamamlayacaktır.

Ekonomik güç iç ve dış ticaret, üretim, enerjiye bağlı gelişmelerin sonucu ortaya çıkar. Ülkenin gelişmesinde gücün bağımsız olması gerekir. Üreten toplumların ticaret ağı genişleyerek saygınlık kazanır. Enerji üretimi bakımından elde edilen enerjinin satışı ülke ekonomisine destek sağlar.

Modernleşmenin ülkeye kültürel anlamda da değer kattığı ortadadır. İnsanlar değer katarak toplumların gelişerek yücelmesinde etki sağlar. Milli değerlere önem veren halk çalışarak ülkesine hizmet eder. İşini ülke içinde yaparak vergisini ödeyerek ülkesinin kalkınmasında rol oynar. Ülkece halkın ortak hareket etmesi ülke için çaba harcaması o ülkenin gelişmesini sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu