Okul

Elektriği Tasarruflu Kullanmanın Önemi Nedir

Günümüzde en çok ihtiyaç duyulan enerji kaynaklarından biri elektrik enerjisidir. Sanayi devriminde buhar gücü ile makineler çalışırken, günümüze elektrik enerjisine dönüşmüştür. İnsanlar elektrik enerjisini sanayi alanında kullanmaya başlayarak üretime kolaylık getirdiler. Elektrik enerjisi çağımızın en büyük gücüdür.

Kömür, doğalgaz, petrol, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, nükleer enerjiden yararlanarak elektrik enerjisi elde edilir. İnsanlar elektriği evinde, iş yerinde, sokaklarda, güvenlik amaçlı kullanmaktadır. Elektriği tasarruflu kullanmazsak dünyamızdaki bütün kaynaklar her geçen gün tükenmeye devam eder. Elimizin altında bulunan enerji de kendimize yetmeliyiz. Dışa bağımlılıktan kurtularak kendi özgürlüğümüzü sağlamalıyız. Ülke olarak enerji alanında gücümüzü kaybedersek savaş halinde üretimimiz durur, ülkemizi zor günler bekler. Bugünümüzü düşünürken aynı zamanda yarınımızı düşünmemiz gerekiyor.

Elektrik enerjisinin tasarruflu kullanılması aile ekonomisine destek sağlar. Faturalarımız çok daha az gelir, ekonomik olarak özgürlüğümüze kavuşuruz. Ekonomik kalkınma sağlanır ve enerji tasarrufu geleceğimizi daha aydınlık hale getirir. Gelecek nesillere ekonomik açıdan güçlü bir ülkeyi miras bırakabiliriz. Yarınımızı düşünmezsek eğer nasıl olurda geleceğimizi düşünürüz. Kaynaklarımız her geçen gün tükenirse hiçbir zaman güçlü bir ülke olamayız. Ülkemizin sahip olduğu kaynaklar sınırlıdır. Yeraltı ve yerüstü kaynakları bakımından yetersiz kalabiliyoruz. Petrol açısından dışa bağımlı ülke olduğumuzdan üretimi arttırmalıyız. Yurtdışından petrol alabilmek için ekonomik olarak güç kazanmamız gerekir. Yurtdışına ürün satmadan yurtdışından ürün alamayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu