Okul

Elektrik Enerjisinin Yararları ve Zararları Nelerdir

Sanayi ve teknolojinin gelişimi insanların hayatını daha rahat ve konforlu hale getirmiştir. Doğayı kirletmeyen, temiz bir enerji kaynağı olan elektrik, diğer enerji türlerine de dönüşebildiğinden birçok makine ve alette kullanılmaktadır. Örneğin elektrikli ısıtıcılar, elektrik enerjisinin, ısı enerjisine dönüşmesine örnektir. Evlerimizde aydınlatma sağlayan lamba ve ampüllerde, Televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi, bilgisayar başta olmak üzere, elektrikle çalışan tüm araç-gereçlerde kullanılan bu enerji kaynağının faydalarının yanında zararları da olabilmektedir.

Elektrik Enerjisinin Yararları

  • Diğer enerji çeşitlerine çevrilebilmesi sayesinde birçok alanda kullanılmaktadır.
  • İletken kablolar ve şarz edilebilen akü tarzı cihazlarla bir yerden başka bir yere nakledilmesi kolaydır.
  • Doğayı kirletmeyen bir enerjidir. Günümüzde özellikle benzin ve dizel motorlu araçların yerine elektrikle çalışan araçlar geliştirilmiştir. Bu şekilde hem havanın kirlenmesi önlenmekte, hem de araç yakıt masrafı ucuzlamaktadır.
  • Fabrikalarda ve Sanayi sektörüne dönük çalışan işletmelerde, elektrik enerjisi kullanılarak, seri üretim yapma imkanı elde edilmiştir.

Elektrik Enerjisinin Zararları

  • Elektrik tesisatlarının zamanla eskimesi ve yıpranması sonucunda, ev ve işyerlerinde yangınlar görülebilmektedir.
  • Elektrikli ev aletleri, bozulduğunda veya doğru kullanılmadığında elektrik çarpmalarına yol açarak, yaralanma ve can kayıplarına yol açabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu