Okul

Elektrik Kaç Yılında Bulundu

Elektriğin icadı belirli bir kişi tarafından değil ancak gelişiminde bir çok bilim insanının çalışması bulunmakta. Elektrik kehribarın sürtünmesi sonucunda nesneleri çekmesiyle fark edilmiştir. Bu olaydan yola çıkan bilim insanları elektriğin keşfi için çalışmalar yapmıştır. İlk araştırma yapan William Gilbert’dir. 16. Yüzyılda statik elektrikle manyetizma arasındaki ilişkiye yönelik yapmıştır. Pozitif ve negatif yükleri bulmuştur.

1800’lü yıllarda Volta, pili icat etmiştir. İki farklı yükteki kömür akımları sayesinde elektrik ısı enerjisine dönüştürmüştü. Elektrik geçen bir iğneden hareketler gözlemlenerek elektriğin oluşturduğu manyetik alan fark edilmiştir.

Elektrik hayatımıza Thomas Edison’un ampulü 21 Ekim 1979 senesinde icat etmesiyle girmiştir. Elektrik akımından yararlanarak ampul etrafı aydınlatmaktaydı. Edison 1881 yılında ABD’de ilk elektrik üretim tesisi kurmuştur. Ev ve sanayi alanlarına elektrik dağıtımı yapabilir olmuştur. Elektriğin bulunmasıyla lambalar aydınlatılmıştır. Önceden aydınlanmak için kullanılan fener ve gaz lambalarının yerini almıştır.

Elektrik atmosferimizin oluştuğu günden beri vardır. Bulutlar devamlı elektrik yüklü olduğundan dolayı yıldırımlar oluşmakta. Gökyüzüne baktığımızda elektrik akımını güçlü bir şekilde görebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu