Okul

Elektrik Süpürgesi Bulunmadan Önce Evlerin Temizliği Ne Şekilde Gerçekleştiriliyordu?

Elektrik ve teknolojinin harikaları zaman içerisinde hayatımıza dahil oldular. Ev aletlerinin geliştirilmesi zamanla birlikte talebi arttırmıştır. İlkel yaşam denecek kadar insanların kendilerince icat ettiği yöntemlerle temizliklerini yaparlardı. Günümüzde ev temizliğinde her evde bulunan elektrikli süpürge kullanılıyor. Öncesinde kullanılan yöntemleri araştırdığımız zaman günümüze oldukça ilerlediğimiz gözlemlenmektedir.

Elektrikli süpürge kullanılmadan önce insanlar sazlıklardan topladıkları otları iplerle birleştirerek süpürge haline getirirlerdi. Bunlara çalı süpürgesi adı verilir. Fırça şeklinde ancak otlar ve çalıların birleştirilmesiyle ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda gırgır adı verilen yuvarlak dişlere sahip olan yere sürtülmesiyle toz ve kırıntılar toplanırdı. Toplama yöntemleri birbirlerinden farklı şekillerde gerçekleştirilmiştir.

Ev süpürgesinden önce çalı süpürgeleri ile zemin ve duvar temizliği yapılmaktaydı. Günümüzde çalı süpürgeleri halen rağbet görmektedir. Yolların temizlenmesinde taş ve toz tanelerinin toplanması için çalı süpürgeleri kullanılıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte temizlik aletleri git gide artarak farklı haller almıştır. Su torbalı süpürgeler dahi günümüzde kullanılmaya başlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu