Okul

Karesioğulları Beyliğinin Alınması Osmanlıya Ne Katmıştır

Anadolu Selçuklu Devletinin yıkılmasının ardından Anadolu topraklarında beylikler ortaya çıkmıştır. Bunlardan Biri Osmanoğulları beyliği ve Karesioğulları beyliğidir. Bizans devleti o dönemlerde iç karışıklarla uğraşırken Osmanlı beyliği hızla gelişmiştir. Beylikler arasında da kendi aralarında bir çok sorun yaşanmıştır. Osmanlı beyliği sorunlardan uzak kendisini geliştirmeye adamıştır.

Osmanlı beyliği Bizans üzerine yaptığı seferlerde başarı ile ayrılıyorlardı. Ancak deniz konusunda kendilerine destek aramaları gerekmekteydi. Karesioğulları denize kıyı olmasıyla birlikte stratejik öneme sahipti. Osmanlılar ile Karesioğulları güçlerini birleştirmiş sınırlarını kıyıya kadar uzatmıştır. Beylik deniz alanında oldukça gelişmişti Osmanlı da kendisine yer edinmiş oldu.

Karesioğullarının donanmasına sahip olan Osmanlı beyliği Çanakkale kıyılarından Rumeli tarafına geçmeye alışmıştır. O dönemden bu yana askeri harekatlar başlayarak Rumeli topraklarına fetihler düzenlenmiştir. Rumeli ıyısından ilerleyiş devam ederken Tekirdağ, Edirne bölgeleri fethedilerek Bizans’ın elinden alınmıştır. Bizans’ın son kalesi tarihi şehir olarakta bilinen Constantinople (İstanbul) şehir yıllar boyunca kuşatma altında tutularak fethedilmiştir.

Osmanlı beyliği gelişebilmek için denize ihtiyacı vardı. Karesioğullarının denizcilik alanında gelişmesi ve donanması sayesinde fetihlerini hızlandırmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu