Okul

En Üst Katta Oturuyorum Evim Isınmıyor

Üst katlar orta katlara göre dezavantajları vardır. Çatı katında olan çatı ile tavan arasında soğuk hava bulunur. Sıcaklık yükselerek tavandan yukarıya çıkarak evin ısınmasını zorlaştırır. Kış aylarında özellikle evlerin ısınmamasından dolayı şikayetler olmaktadır. Zor ısındığından dolayı şikayetler fazla olur.

Tavan arasındaki soğuk havanın evdeki ısıyla yer değiştirmesini önlemek için izolasyon malzemesi ile önüne geçilebilir. Sıcaklığın çok fazla miktarda azalmış olacaktır. Cepheye göre iç ve dış yalıtımında yapılması sıcaklık derecesini düşürmektedir.

Kuzey cepheli dairelerde mantolama yapılması dairenin yalıtım sisteminin korunmasını sağlayacaktır.

Peteklerin iyi ısı verebilmesi için kombi yakılmadan önce bar basıncı kontrol edilmesi gerekir. Kaloriferin duvar kısmına alüminyum folyo ile kapatılması sonucunda yüzde 3’lük bir ısı tasarrufu sağlanabilir. Evde ısı tutunduğu sürece dışarı çıkmasının önüne geçilebilir.

Üst katlar özellikle bir üst daire olmadığından oranın sıcaklığını alamamaktadır. Boş dairelerden dolayı doğrudan etkilenerke ısı değerlerini kaybetmesi kaçınılmaz oluyor. Bunların korunması için yalıtımın dış cephelerden, gerekte çatı katında uygulanarak sıcaklığın kaçması önlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu