Okul

Enerji Tasarrufu İle İlgili Kompozisyon

Hayatımızı sürdürebilmek için enerji kaynaklarına ihtiyaç duyarız. Enerji olmadan yaşamamızı sürdüremez, çalışmalarımız aksar. Enerji ihtiyaçlarımızı sağlayabilmemiz için çeşitli cisimlerin harekete geçiren güçtür.

Enerji denildiğinde aklımıza ilk gelecek olan elektriktir. Çağımızın en büyük icadı olduğu konusunda tüm insanlık hemfikirdir. Dünyamızda her şeyin belli bir limiti vardır. Bir gün tüketeceğini bilerek öyle kullanmalıyız. Evde veya dışarıda enerji kaynaklarımızı doğru şekilde kullanmalıyız. Boş yere enerji kaynaklarımızı tüketmemeliyiz. Boşa akıtılan biraz su gelecekte sıkıntı çekeceğimizin habercisidir. Dünya üzerinde her insan aynı şekilde suyu israf ederse elimizdekilerin hepsini kaybedebiliriz. Doğal olarak elimizdekilerin değerini bilerek hareket etmemiz gerekir. Tasarruflu bir yaşam yaşamazsak ilerleyen zamanlarda kullanacağımız bir şeyimiz kalmaz.

Boşa harcanacak enerji maddi olarak bütçemize ve ülkemize zarar verir. Yıl boyunca yaptığımız israf her şeyimizin tükenerek bitmesine nedende olabiliyor. Dudak uçuklatan rakamları gördüğümüzde tasarruf yapabileceğimi düşünebiliriz. Milli servetimizi korumakta tasarruflu davranmaktan geçiyor. Bugün israf ettiğimiz enerji tüm dünyada çok büyük rakamlara denk gelir. İsraf herkes için kayıp demektir, sahip olanında olmayanında kaybıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu