Okul

Medyanın Hayatımızdaki Yeri

Medya denilince aklımıza ilk matbaanın bulunması geliyor. Matbaanın bulunmasıyla haberleşme daha geniş kitlelere ulaşılmasını sağlamıştır. O tarihlerde çok kısıtlı bir alana duyurulabilinen olaylar 1920’li yıllarda radyonun icadıyla birlikte daha geniş kitlelere ulaşılmasını, 1950’ler den sonra ise hayatımıza giren televizyon teknolojinin de her geçen gün gelişmesiyle Dünyanın dört bir tarafına ulaşılır hale gelmiştir.

Zamanımızda kitle iletişim araçları bilgi aktarma işlemini temel olarak alır. Yazılı yada sesli olarak kitlelere ulaşan bilgiler Televizyon sayesinde toplum sorunlarının çözümünü hem işitsel hem görsel olarak alıcısına ulaştırır. Bu sayede adeta dünya küçülmüş evlerimize sığmıştır. Sadece haberleşme aracı olarak değil, kültürler arasında da geçişleri sağlamış, toplumları birbirine tanıtmış, kaynaşmasını sağlamıştır.

Hayatımıza olumlu yön verebilmek için nitelikli yayınları izleyerek bilgi birikimlerinin artması, olayları sağlıklı analiz edebilmesi gene medya sayesinde olmaktadır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu