Okul

Engelli İnsanların Günlük Hayattaki Yaşantıları Nasıl Olur

Ülkemizde 10 milyona yakın engelli vatandaşımız yaşamakta. Konuşma, görme, işitme gibi engelleri olmalarına rağmen bizi gibi yaşam mücadelesi vermektedir. Engelli vatandaşlarımızın yaşamları bizlere göre çok daha zor olmakta. Bizim gibi hayatları olmalarına rağmen bizim faydalandığımız imkanlardan faydalanamazlar.

Engellilerin hayatlarını kısıtlayan olumsuzluklar vardır. Konuşma engelli biri kendisini anlatabilmek için oldukça zorlanır. El hareketleri ile tarif eder, yazı dilini kullanarak kendini anlatmaya çalışır. Her ne kadar işaret dili ile konuşulsa dahi arkadaş ortamında yeterince aktif olamazlar.

Görme engelli vatandaşımız elindeki değnek ile gezer. Yolları tanımak, karşısına çıkacak engeller, çeşitli önlemler alırken dikkat ederler. Hayatın güzelliklerini göremezler ancak hissederler. Karanlık bir dünyada yaşamlarını sürdürürler. Evin bir köşesinden diğer köşesine giderken zorlanırlar. Dışarıda gezmeleri de haylice zordur.

İşitme engeli olan vatandaşlar günlük hayatlarını yaşamaları zorla olmakta. Sesleri duyamadıklarından dolayı konuşulanlardan uzak olurlar. Ortak değerleri paylaşırlar ancak kendilerini yalnız hissederler. Bir başkası bir şey yaptığında anlamaz yabancı kalır. İletişim kurmaları zor olduğundan dolayı sorunlar yaşarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu