Okul

Engelliler Haftası İle İlgili Kompozisyon

Engelliler günlük hayatımızın her alanında karşımıza çıkar. Bazen onları gözlüklü bazen de ellerinde sopa olarak karşımızda görürüz. Herkesin kendisini engelli adayı olarak görmesi gerekir. İyi ve kötü bilinmez ancak engelli olmak kaçınılmazdır. Bugün iyi olan biri yarın kötü olabilir. Kendi sınırlarını bildiği müddetçe kimsenin hayatına sınır olmaz. Herkes birbirlerinin hayatına saygı göstermesi gerekiyor. Birbirlerinin farkına varmak için her yıl düzenli olarak engelliler haftası düzenlenir.

Gözlerimizi bir süre kapalı tuttuğumu zaman karanlık bize zor gelir. Yaşamak öyle zordur ki yaşamanın zorlukları hayatımızı olumsuz etkiler. Onların çektiği sıkıntılar sadece bunlarda değil. Çevrelerinde olan duyarsız bencil insanların davranışları yıkıp geçmektedir. Ülkemizde milyonlarca engelli insan varken onları sokaklarda göremeyiz. İnsanlardan korkarak adeta kaçmışlardır. İnsanların bakışları onların engelli olduklarını yüzüne vurmaktadır. Sorumsuzca davranışlar onları hayatından bezdirmektedir. Engelli bireylerin hayatını zorlaştırmak yerine kolaylaştırmalı topluma kazandırmalıyız. Onlara uzanacak eller sayesinde rahatlığa ulaşmaları da sağlanır. Onlar için bir şey yapılacaksa bunu en iyi bizim yapacağımızı unutmamalıyız.

Engelli insanları hor görmemeli, bir gün başımıza gelecek bir olaydan dolayı engelli oluruz. Onların yaşadıkların bin kat daha zorlu halini yaşamamız kaçınılmaz hale gelir. Sosyal alanda onların işlerine uygun imkanlar tanınması gerekmektedir. Onlar için geçiş yerleri yapılmalı, sesli yaya ışıklandırmaları sayesinde hayatlarını birazda olsa kolaylaştırabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu