Okul

Engellilere Nasıl Yardım Edebiliriz

Yaşamak insanların en temel hakkıdır. Kimsenin elinden alınamayacak en büyük hakları olmaktadır. Millet olarak içimizde yaşayan bazı insanlar bedensel ve zihinsel olarak engelli olabiliyor. Engelli vatandaşlarımız olduğunu da bilmemiz gerekir. İnsanın kalbinde engel olmadığı sürece bir çok engel aşılabilir. Her insanın engelli vatandaşlar konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Her insan engelli olabileceğini bilmeli. Kendimiz olmasak dahi yakınımızdan biri engelli olarak karşımıza çıkabilir. Engelli insanlara karşı daima duyarlı davranmalıyız. İnsanları anlamak için aynı duruma düşmemiz gerekmez empati kurmamız yeterlidir.

İlk önce kendi yüreğimizdeki engeli kaldırmalıyız. Onların varlığını kabul etmeli ve yaşamlarına destek olmalıyız. Tuhaf bakmak yerine bizden biriymiş gibi bakmalıyız. Toplum olarak hizmetleri kendimize değil onlar içinde istemeliyiz. Asansörler, basamaklar, toplu taşıma araçları, geçiş yerleri hepsi engelli insanlar içinde uygun olmalıdır. Engelliler için yürüyüş yolları dahi yapılmalıdır. Konuşurken acıyan sözler sarf etmemeliyiz. Güzel şeyler söylemeli onlarla birlikte hareket etmeliyiz. Küçük görmemeli bizim yapacağımız bir çok işi yapabileceklerini unutmamalıyız.

Günlük hayatımızda engelli insanlarla karşılaşabiliriz. Engellerinden daha çok onları nasıl gördüğümüz önemlidir. Onlara engel olabilecek her şeyi kaldırmalıyız. Rahat yaşam sürdürmeleri için elimizden geleni yapmalı destek olmalıyız. İş bulma konusunda onların yapacağı iş alanları yaratmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu