Okul

Güven Duyulan Bir Kişi Olmamızı Sağlayacak Davranışlar Nelerdir

Toplumsal ilişkilerin gelişebilmesi için insanların birbirine karşı güven duygusu içerisinde olması gerekir. Birlikte hareket ederken yanındaki çevresindeki insanlara duyulan güvenle gelişir. Kendimizle olduğu kadar çevremizdekilerle de barışık olmalıyız. İyi iletişimin başında karşımızdakine güven duygusunu hissettirmekten geçmektedir. Kendimize duyulan saygının aynısını karşımızdakine de göstermeliyiz. Sevgi ve saygı gibi değerler zaman içerisinde güven duygusunun gelişmesini de sağlar.

Güven duygusu insanların sahip olmayı isteyeceği önemli duygulardan biridir. Her insan çevresindeki tarafından sevilmeyi, sayılmayı ister. Ancak bunu kazanması için güvenlerini kazanmalıdır. Sevilen sayılan insanın sözü her zaman geçerlidir. Güvendiklerinden dolayı işi düştüğünde kimse geri çevirmez destek olurlar. Zora düştüğünde çevresinde bir çok insan görülmesi mümkündür.

Güvenilir olmak için en başta dürüst olmalıyız. Başkasının malında mülkünde gözümüz olmamalıdır. Sahip olduklarımızla yetinirsek eğer başkaları onlara zarar vereceğimizi düşünmezler. Yalan söylememeliyiz ve başkalarını kandırmamalıyız. Özü sözü bir olmalıyız ki davranışlarımızla tutarlı olsun. Güvenilir insan olmak zordur her şeyimize dikkat etmeliyiz. Güzel ahlak beraberinde çevremizdekiler tarafından takdir edilmemizi sağlar. Yalan ve hileden uzak durarak doğru adımlar atmalıyız. Örnek teşkil edecek davranışlar sergileyerek çevremiz tarafından sevielbiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu