Okul

Engellilere Nasıl Yardımcı Oluruz

Engelliler sağlıklı insanlara göre daha arka planda kalabilirler. Engelli insanlara karşı davranışlarımız ne kadar düzenli güzel olursa onların hayatlarını kolaylaştırabiliriz. Sağlıklı insanlara göre istedikleri gibi yaşayamazlar ve her istediklerini her an yapamazlar. Sağlıklı olmamızla beraber engelli vatandaşlara karşı daima duyarlı davranmalıyız. Engelli olan kişilere her alanda yardımcı olarak onlara yol gösterebilir yardımcı olabiliriz.

Engelli insanlar küçümsenmemeli bakış açısıyla birlikte incitilmemeli hor görmemeliyiz. Bize yanlış davranışları olmayacakları gibi onları dinlemeli, yardımcı olmalı ve yol göstermeliyiz. Onlarında insan olduğunu aklımızdan çıkarmayarak hareket etmeliyiz, engelli vatandaşlarımıza elimizden geldiğince maddi ve manevi olarak yardımcı olunmalıdır. Hayati ihtiyaçlara bizden çok daha fazla ihtiyaçları olduğu gerçektir. Biz normal olarak hayatımızı yaşarken onların da yaşayacağı gerçektir. Onların ikinci kişiye ihtiyacı olduğunda onlara yardımcı olmamız gerekmektedir.

Toplumda engelli vatandaşlara karşı negatif davranış sergilememeli pozitif yaklaşmalıyız. Onlara küçümseyerek bakmak aslında kendi vicdanımıza insanlığımıza küçümseyerek baktığımızdır. Engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırabiliyorsak eğer kolaylaştırarak onları mutlu etmek için elimizden geleni yapmamız gerektiğidir. Kaldırımlardan geçemiyorsa yardım ederek geçmelerini sağlayıp mutlu olmaları için elimizden geleni yapmamız gerektiğidir.

Yukarıda anlatılanlara dikkat edersek eğer engelli kişilere yardımcı olarak onları mutlu etmemiz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu